Czy kitel różni się od bluzy kucharskiej?

Czy kitel różni się od bluzy kucharskiej?

Czy kitel różni się od bluzy kucharskiej?

Odpowiednio dobrana odzież gastronomiczna to element niezbędny codziennej pracy kucharza oraz obsługi kelnerskiej. Strój taki powinien posiadać kilka istotnych cech, dzięki którym praca w kuchni będzie bezpieczna i bezproblemowa. Szukając odzieży gastronomicznej dla swoich pracowników, zadajemy sobie wiele pytań, np. czy kitel różni się od bluzy kucharskiej? Czy lepsza będzie zapaska kelnerska krótka, czy długa? Jaką barwę odzieży wybrać?

Dlaczego odzież gastronomiczna jest ważna?

Praca w gastronomii wiąże się ze szczególnymi warunkami panującymi w pomieszczeniu, jakim jest kuchnia – np. działanie wysokich temperatur czy kontakt z żywnością. Ubranie robocze powinno przede wszystkim chronić pracownika. Niezwykle ważny jest zatem materiał, z jakiego wykonane są poszczególne elementy stroju. Wysoka jakość tkanin to nie tylko bezpieczeństwo, ale również codzienna wygoda noszenia. Ruchy kelnera czy kucharza nie mogą być w żaden sposób ograniczone. Kilkugodzinne zmiany w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze mogą być szczególnie uciążliwe. Materiał musi być zatem przepuszczalny, tak aby nie wzmagał pocenia się pracownika. 

Warto zwrócić uwagę również na krój, gdyż dobrze skrojona bluza kucharska czy spodnie są bardziej dopasowane, zatem znacznie wygodniejsze oraz komfortowe w noszeniu. Nieustanny kontakt z żywnością wiąże się z częstszym praniem odzieży gastronomicznej. Dlatego też znacznie lepiej zaopatrzyć się w ubrania wysokiej jakości, ponieważ wówczas pranie nie powoduje kurczenia się materiału, zniekształceń czy innych deformacji, a barwa pozostaje nasycona i nie blaknie z czasem.

Bluza kucharska a kitel kucharski

Kitel to jeden z elementów odzieży ochronnej, wykorzystywany podczas pracy w wielu zawodach. Klasyczny kitel to lekkie ubranie o białej barwie, nieco przypominające fartuch. Zazwyczaj posiada on długie rękawy oraz przednie zapięcie – w zależności od modelu mogą być to guziki lub zamek błyskawiczny. Chociaż kitel kojarzy się nam z zawodami takimi jak lekarz czy pracownik laboratoryjny, bardzo często nazwę tą wykorzystuje się również w gastronomii. 

Bluza kucharska chroni kucharzy oraz piekarzy podczas pracy w kuchni. Wspomnieliśmy wcześniej, iż praca w tym pomieszczeniu wiąże się ze szczególnymi warunkami. Bluza powinna być zatem wykonana z wysokiej jakości materiału, który będzie zabezpieczał pracownika podczas wykonywanej pracy. Odzież ta zazwyczaj posiada długie rękawy oraz przednie boczne zapięcie. Obecnie jednak znaleźć możemy również bluzy z rękawem krótszym. Najważniejszą jej cechą powinna być odporność na wysokie temperatury oraz przepuszczalność tkaniny. Ciągły kontakt z czynnościami takimi jak gotowanie, smażenie czy pieczenie może być uciążliwy, dlatego też ważne jest, aby pracownik nosił ubranie, które nie będzie wzmagało pocenia się. Ponadto bluza nie może ograniczać w żaden sposób ruchów, gdyż kucharz lub piekarz musi mieć pełną swobodę w trakcie wykonywania swojej pracy. 

Czy kitel różni się od bluzy kucharskiej? W zasadzie jest to ten sam rodzaj odzieży gastronomicznej, a jego nazwa stosowana jest naprzemiennie. Chociaż klasyczny kitel posiada pewne swoiste cechy a bluza kucharska nie zawsze je ma, nazwanie jej kitlem kucharskim nie jest błędem. Powszechnie przyjęło się, iż kucharz (lub inna osoba pracująca w kuchni) – podobnie jak lekarz – również nosi kitel. 

All comments

Leave a Reply