Odpowiednia kolorystyka w restauracji

Odpowiednia kolorystyka w restauracji

Nie wszyscy właściciele lokalów gastronomicznych, przykładają szczególną wagę do kolorów, które zdobią wnętrza ich restauracji. Jest to często popełniany błąd, gdyż dobór właściwych barw ma ogromne znaczenie, ponieważ podświadomie wpływają na samopoczucie i odczucia gości względem lokalu, w którym przebywają. Możemy zrobić to sami lub skorzystać z usług dekoratora wnętrz, który pomoże nam dobrać odpowiednie kolory, harmonizujące się z umeblowaniem oraz pozostałymi dodatkami, znajdującymi się w restauracji. Dla początkujących restauratorów, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór drugiego wariantu, gdyż w przypadku łączenia ze sobą odrębnych barw, trzeba na ten temat posiadać pewną wiedzę. Nie wszystkie kolory do siebie pasują, a źle dobrane, potrafią zepsuć całokształt. Przykładowo, żółto zielony, kompletnie nie nadaje się do tego, by ozdabiać nim ściany jakiegokolwiek lokalu gastronomicznego. Poniżej przedstawiamy barwy, które wpływają na pozytywny wizerunek wnętrza lokalu.

Żółty korzystnie oddziaływuje na ludzi. Wyzwala w nich pozytywne emocje.

Beżowy ma typowo klasyczny charakter, z którego wypływa także łagodność i ciepło.

Pomarańczowy, polecany jest ze względu na fakt, że pobudza apetyt i wzmaga łaknienie.

Brązowy, utożsamiany jest z klasą i prestiżem. Cechuje go także poczucie stabilności.

Czerwony, również wpływa na wzrost apetytu, jednak nie powinno się w tym kolorze malować wszystkich ścian w restauracji, gdyż użyty w nadmiarze może powodować u ludzi agresywne zachowania. Ponadto, jest to barwa o krzykliwym charakterze.

Zielony działa relaksacyjnie i odprężająco.

Biały, jego zaletą jest to, że wspaniale komponuje się z każdym kolorem. Niestety bywa trudny w utrzymaniu, gdyż wszelkie, nawet najdrobniejsze zabrudzenia, są na nim widoczne.

Odcienie danych barw, zależne są od pewnych uwarunkowań restauracji. Ma na to wpływ kilka aspektów, a mianowicie: ile okien posiada lokal, jakie są jego wymiary oraz kolor stołów, podłogi czy lamp.

Natomiast, jeśli nie jesteśmy usatysfakcjonowani rozmiarami naszej restauracji, to za pomocą pewnych kolorystycznych trików, możemy ją optycznie zmniejszyć, poprzez użycie ciemnych kolorów, bądź powiększyć, stosując w tym celu jasną kolorystykę.

Należy jednak pamiętać, że we wszystkim trzeba zachować umiar, gdyż zbytnia przesada, także nie jest wskazana.

All comments

Leave a Reply