Produkty dla diabetyków - Zalecenia

Produkty dla diabetyków - Zalecenia

Jakie są rodzaje cukrzycy ? 

Są trzy rodzaje cukrzycy. Najcięższą jest cukrzyca typu I wymaga ona ciągłego stosowania preparatów insuliny, przyczyną jej wystąpienia jest  zniszczeniem komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny.
Drugi naczęściej występujacy rodzaj cukrzycy jest rodzaj nazywany jest cukrzycą typu II, w początkowym stadium chory może leczyć przez zastosowanie odpowiedniej diety. Przeważnie dotyka on osoby starsze  - w dzisiejszych czasach obserwuje się bardzo dużą ilość zachorowań u ludzi młodszych oraz dzieci.
Ostatnim rodzajem jest cukrzyca która pojawia się u kobiet w ciąży oraz zanika samoistnie po porodzie. 

Jakie produkty dla chorych na cukrzyce ? 


Najlepiej spożywać 5 posiłków dziennie. odpowiednio co 3-4 godziny. Dzięki takim trybie nie występują zmiany w ilości poziomu cukru we krwi oraz chory nie będzie miał chęci podjadania. 

Dieta dla diabetyka powinna posiadać wszystkie składniki pokarmowe w ilości stosowne do typu cukrzycy. 

- Węglowodany 
Zawartość węglowodanów  powinna stanowić 50-60% wartości energetycznej diety. Ilość ogólna w diecie diabełtyka powinna być raczej stała. Chorzy na cukrzyce powinni zjadać produkty pełnoziarniste: otręby, pieczywo, kasze. 

-Białka
w diecie białka powinny wynosić od 12 do 15 %. O właściwej ilości białka decyduje lekarz, tak jak również w przypadku węglowodanów. U pacjentów z niewyrównywaną cukrzycą zapotrzebowanie na białko może być większe. Białka zwierzęce które należą do odpowiednich dla diabetyków to : wołowina, królik, jogurt, kefir. Białko roślinne zalecane diabetykom to fasola, groch, soja, makarony, kasze, ryż.

-Tłuszcze 
Muszą być koniecznie kontrolowane u chorych na nadwagę lub otyłość. Procentyowt układ tłuszczy w produktach dla diabetyków wygląda w natępujący sposób : 10% smalec, masło czy śmietana w granicach 10/15% tłuszczu. 

Witaminy dla diabetyków 

Chorzy na cukrzyce nie wykazując dużego zapotrzebowania na sole mineralne czy witaminy bardziej niż zdrowi ludzie. Jednak dobrze jest, jak chorzy dodają do swojej diety witaminy bogate w A,C,E. 

Alkohol 
Diabetycy nie powinni pić alkoholu, zwiększa ono ryzyko na wystąpienie hipoglikemii i jest on wysokokaloryczny. 


Słodycze 
Powinny byc zamienione na sztuczne słodziki. Maksymalnie diabetycy na dobę mogą spożyć 200 mg.  

All comments

Leave a Reply