Jakie powinno być wyposażenie kelnera?

Wyposażenie kelnera

Każdy kelner wyposażony jest w dwa długopisy. W restauracjach nie tylko są stoliki na dwie osoby, ale też na kilka, a nawet kilkanaście. Ciężko jest zapamiętać aż tyle dań, dlatego każdy kelner musi mieć czym zapisać zamówienie. A dlaczego dwa długopisy? Zawsze lepiej mieć zapas, w sytuacji, gdy długopis przestanie pisać. Byłby to niepotrzebny stres dla osoby przyjmującej zamówienie, a także gości. Unikajmy takich niechcianych niespodzianek.

Bloczek do notowania, oczywiście niezbędnik wraz z długopisem. Niezbyt gruby i każdego dnia bez zapisanych poprzednich, nieaktualnych zamówień.

Słyszałeś kiedyś o heblu kelnerskim? Jest to nic innego jak wielofunkcyjny scyzoryk kelnerski, który ma w sobie funkcje noża, korkociągu oraz otwieracza do butelek. Uchwyt jest zabezpieczony gumową powierzchnią, umożliwiającą przyjemną i bezpieczną obsługę.

W wielu restauracjach na środku stolika postawiona jest świeca, dlatego każdy kelner musi mieć przy sobie zapałki lub elegancką zapalniczkę.

Portfel do wydawania pieniędzy. W dzisiejszych czasach odchodzimy od płatności gotówką, natomiast zdarzają się sytuację, w których gość preferuje taką formę zapłaty. Niezbędny jest wtedy właśnie portfel.

Czysta chusta do nosa, zawsze może się przydać, dlatego też dobrze jest mieć ją przy sobie, nie tylko jeśli pracuje się w tym zawodzie. J

Identyfikator z imieniem – warto jest wyposażyć w ten element obsługę. Goście mogą swobodnie zwracać się po imieniu, co tworzy miłą i rodzinną atmosferę w lokalu.

Utensylia kelnerskie

Kelnerzy nie tylko posiadają akcesoria, które mają zawsze przy sobie, dodatkowym wyposażeniem są właśnie utensylia.

- Tace kelnerskie, na których mogą nosić kilka kieliszków oraz talerzy.

- Karta menu – niezbędnik w każdej restauracji, kawiarni czy barze.

- Zastawa stołowa, w tym sztućce oraz szkoło.

Kelnerzy posiadają również serwetę (hantlik, hangerl) do obsługiwania. Serweta służy do polerowania szklanek, talerzy lub wytarcia tac, jeszcze przed obsługą gościa. Każdy profesjonalny kelner zadba o to, aby zastawa stołowa była w idealnym stanie, tak aby każdy klient czuł się dopieszczony i zachęcony do zamówienia posiłku.

Zachęcamy do przeczytania pozostałych artykułów oraz zapoznania się z ofertą w naszym sklepie odzieżgastronomiczna.pl. Tutaj znajdziesz niezbędne elementy stroju profesjonalnego kelnera.

Powiązane produkty

Fartuchy kelnerskie – Fuksja

Fartuch kelnerski fuksja regulowany na 3 springi z kieszonką dedykowany obsłudze kelnerskiej lokali gastronomicznych, restauracji oraz hoteli. Wykonany z wysokiej jakości tkaniny, pochodzącej z polskiej hurtowni, nie deformuje się podczas częstego prania oraz nie traci wyrazistości koloru. Elegancki element stroju obsługi kelnerskiej nadaje lokalowi profesjonalizmu. Wszystkie oferowane przez nas produkty charakteryzuje niska oraz atrakcyjna cena.

Szerokość – 70 cm
Długość – 90 cm

Cena 37,00 zł

Zapaska kelnerska krótka Czarna - Góralski Folk

Zapaska krótka góralski folk wykonana z wysokogatunkowej tkaniny. Przeznaczona dla obsługi kelnerskiej restauracji, hoteli oraz innych lokalów gastronomicznych. Odzież posiada praktyczną kieszeń na notes i długopis. Wygodne wiązanie w pasie sprawia, iż zapaska doskonale dopasuje się do każdego typu sylwetki – kobiecej lub męskiej.
Szerokość – 70 cm
Długość – 45 cm
Gramatura – 190-200 g/m2

Cena 28,00 zł

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
4